Merhaba Yeğen
Foruma hoş geldin. Sitemizi daha yararlı şekilde kullanabilmek için lütfen kayıt olun veya giriş yapın.

Site İçi SEO Optimizasyonu #Bölüm 1

  • Merhaba yeğen, sitemizde T.C. kurallarına uygun olmayan paylaşım yapmak, kesinlikle yasaktır! (Türk yapımı tema, script vb.)

    -Dayı

SkippeR

Yeğen
Katılım
16 Şub 2019
Mesajlar
39
Tepkime puanı
27
Site İçi SEO Adımları

Çok geniş olacak bu konunun giriş basamaklarını bu yazımızda sizinle paylaşmak istedim. Bu yazımızda site içi SEO yöntemlerinin en önemlilerinden bahsettik, iyi okumalar :)


Site İçerisindeki Gereksiz Kodları Temizleyin
Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara sadece görmek istediği gösterilmelidir. Bunun haricindeki tüm kodların site içerisinde görünmeyecek şekilde düzenlenmesi gerekir. Ayrıca site içerisinde gereksiz yere kullanılan karmaşık kod dizini, sitenizin yavaş yüklenmesine ve arama motorları için de bir takım dezavantajlara sahiptir; bu nedenle kodunuzu “temizlemek” için zaman ayırın.

Sitenizin yüklenme hızını test etmek için GTmetrix veya Google Pagespeed Insight‘tan faydalanabilirsiniz.


"robots.txt" Dosyanızı Kontrol Edin
Robots.txt, sitenizin indexlenmesini istediğiniz sayfalarla birlikte, indexlenmesini istemediğiniz sayfaları arama motorlarına göstermenize yarayan ayrıca tarayıcı tabanlı engellemeler yapabileceğiniz bir text dosyasıdır.
Normal şartlarda, arama motorları web sitenizin her sayfasını tarar ve dizine ekler. Arama sonuçlarında listelenmesini istemediğiniz sayfaları arama motorlarının örümceklerine robots.txt dosyası aracılığıyla bildirip, listelenmesinin önüne geçebilirsiniz.
Ayrıca sitenizdeki içerikleri bir bot (bir yazılım diliyle oluşturulmuş ve sitenizden otomatikman içeriklerinizi kopyalayan zararlı kodlar) yardımıyla kendi sitesine çeken kişilerin yazmış oldukları bu botların tarayıcı bilgilerini Google Analytics vb. araç yardımıyla elde edip engellemeniz mümkündür.


Sunucu Hatalarını Not Edin ve Düzeltin.

Sitenizin ziyaretçi sayısı arttıkça, sunucu hatalarıyla karşılaşacak ve sayfalarınız zaman zaman hatalar verdiğini göreceksiniz. Bu durum modern web gelişiminin kaçınılmaz gerçeğidir. Yapmanız gereken, sunucunuzun durumunu yakından takip etmek ve sitenizle ilgili tüm hataları mümkün mertebe en hızlı şekilde gidermektir.


URL’lerinizi statikleştirin.

Dinamik ve statik URL’lerin ne olduğunu bilmiyorsanız, bu terminoloji size tuhaf gelebilir. Önce dinamik URL’leri kısaca
anlatayım; Dinamik URL’ler, sitenin veritabanına yapılan sorgunun niteliğine bağlı olarak farklı içerik sayfaları üreten URL’lerdir. Örneğin www.site.com/?kategori=bilgisayar&urun=123 Statik URL’ler ise, tam tersine sabit sayfalardır, manuel işlemlerle içerikler değişir. Örneğin www.site.com/bilgisayar-markalari Çok az istisna dışında, sitenizin URL’leri statik olmalıdır, yalnızca onlara manuel değişiklikler yaptığınızda değişir. Bu genellikle daha güvenilir ve arama motorlarının sevdiği yöntemdir ve alan adınızın URL’ine gelen backlinkler de statik olacağından, sayfa değerini arttırmanıza yardımcı olacaktır.


URL kırınımlarını (breadcrumbs) mantıklı belirleyin

Alan adınızı kısa tutmanızla birlikte URL’lerinizi de kısaltmanız gerekir. Sitenizin yönetilebilirliğini daha kolay hale getireceği için hem kullanıcılarınız hem de sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin, bir “ürün ve hizmetler” alt kategori sayfanız varsa, bunu yalnızca “ürünler” veya “hizmetler” olarak kısaltmayı düşünün. “Yeni oluşturulan web sitelerinde site içi SEO nasıl yapılır ” gibi uzun bir blog başlığınız varsa bu başlığı kısaltmayı düşünmelisiniz. Örneğin : “Site içi SEO yöntemleri” gibi… Hem başlıklarda hem de URL’lerde Mümkün olduğunca gereksiz eklemeleri veya uzantıları kaldırın ve sizin için önemli olan şeylere odaklanın.


Site haritaları internet sitelerinin vazgeçilmezidir!
Sitemap dosyalarının temel kullanım nedeni, kullanıcıların sitenizde rahatça gezinmelerini kolaylaştırmaktır. Fakat bu görevi sitelerin üst menülerinde kullandığımız kategori hiyerarşileriyle sağladığımız için, sitemap dosyaları arama motorlarının işini kolaylaştırmaya yarıyor diyebilirim.
Sitemap dosyalarındaki temel amacınız, sitenizin tüm sayfalarının kapsamlı bir listesini URL bağlantılarıyla mantıksal olarak oluşturmaktadır. Sonrasında ise site haritalarını Google Webmasters Tools aracılığıyla Google’a bildirmeniz gerekiyor. Ayrıca sitemap dosyalarının adreslerini sitenizde bulunan robots.txt dosyasına ekleyebilirsiniz.
 

croglu

Yeğen
Katılım
21 Tem 2019
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Allah aşkına çok güzel anlatıyorsunuz,ama ben herhalde aptalım.Bir aptala anlatır gibi youtube video'su yapabilir misin Allah aşkına <3
 

Şuan okuyanlar (Kullanıcı: 1, Misafir: 0)

Üst